Magnetoterapie - Historie magnetoterapie
Odborníci již na začátku 80.let vycházeli ze skutečnosti, že 80% lidí chodí k lékaři s problémy pohybového aparátu. Zbývajících 20% lidí má problémy očí, ORL, srdce, plic a interních obtíží. Vědci tehdy hledali levnější alternativní metodu bez chemie a léků. Ta se měla uplatnit především pro skupinu pacientů trpících poruchami pohybového aparátu, kde je léčba finančně nejnáročnější. Tento výzkumný projekt byl zadán do bývalého Československa. V té době mohla tato země nabídnout vynikající lékaře a cenově přijatelný výzkum na velice dobré úrovni. Vedením projektu byl pověřen MUDr. Jiří Jeřábek s týmem 80 lékařů. Výzkum probíhal v Jánských Lázních, Lázních Bohdaneč, Františkových Lázních a na klinikách v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové i na Slovensku.
V tehdejším Československu byla magnetoterapie využívána od 50. let. V 80. letech dochází z iniciativy českých lékařů k výrobě prvních českých přístrojů pro léčbu magnetoterapií. Další vývoj v této oblasti je spojen především s osobou prim. MUDr. Jiřího Chvojky, CSc. V letech 1986-1991 působil MUDr. Chvojka jako expert a konzultant Ministerstva zdravotnictví pro magnetoterapii. S využitím svých již tehdy bohatých zkušeností s pulsní magnetoterapií koordinoval klinicky kontrolovaný pokus na několika vybraných pracovištích. Na základě úspěšných výsledků této studie byla pulsní magnetoterapie zařazena mezi oficiální fyzioterapeutické léčebné metody.
Stovky spokojených uživatelů potvrzují pozitivní výsledky léčby a magnetoterapie je nesporným přínosem pro pacienty bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
O tom, že i v jiných medicínsky vyspělých zemích je magnetoterapie považována za seriózní metodu, svědčí celá řada publikací v zahraničních lékařských časopisech a odborných publikacích.